فایل کامل مقاله در مورد دانشگاه علم و صنعت ایران رشته جغرافیا

قبل از اینکه به صفحه دانلود بروید پیشنهاد می کنیم توضیحات مقاله در مورد دانشگاه علم و صنعت ایران را مطالعه نمایید.

اجرای برنامه های نو استعماری در كشورهای جهان سوم تحت عنوان برنامه های توسعه پیشرفت در راستای شكست ساختار اجتماعی و اقتصادی سنتی اینگونه كشورها عمل كرده و به همراه خود پدیده شوم حاشیه نشینی را به ارمغان آورده است

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 50

حجم فایل: 27 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل:

مقدمه :

پهنه حوزه استحفاظی شهرداری منطقه 1 كرج شامل مناطق عظیمیه – جهانشهر – بیلقان – جوادآباد و حصار می باشد و از جمله مناطقی است كه فاصله طبقاتی و جدائی قشر ثروتمند و فقیر را در آن می توان به وضوح مشاهده نمود . از سوئی مناطق برخوردار و مرفه نشین عظیمیه و جهانشهر را می توان مشاهده نمود و از سوی دیگر منطقه حاشیه ای و فقیر حصار بالا را می توان مشاهده نمود .

طبق مادتین 99 و 100 قانون شهرداریها ساخت و ساز غیرمجاز (بدون دریافت پروانه ساخت از شهرداری ) در حریم و محدوده قانونی شهر ممنوع بوده و باید به هر نحو ممكن جلو آن گرفته شود .

منطقه حصار بالا (خط چهارم حصار) خارج ازمحدوده قانونی شهر و در حریم آن قرار دارد و ازحدود دهه 50 ساخت و ساز در آن شروع شده است . این منطقه كه تا چند دهه پیش دره ها و كوهپایه های آن از چراگاههای كرج بوده و توسط كشاورزان مناطق روستایی اطراف جاده چالوس بویژه بیلقان مورد استفاده قرار می گرفته است .

در حال حاضر به علت رشد بی رویه و غیرمجاز یكی از معضلات كرج تبدیل گردیده و وضعیت فاجعه باری از لحاظ امكانات بهداشتی – درمانی – فرهنگی – هنری – ورزشی و دیگر امكانات رفاهی دارد ووجود این مسائل مدیریت شهری را به فكر ساماندهی وضعیت موجود آن انداخته است . هر چند با وجود گسترش ساخت و ساز غیرمجاز و جری تر شدن مردم و ایستادگی آنها در برابر انجام وظیفه پرسنل شهرداری تلاش فراوان و انرژی مضاعفی را می طلبد .

بیان مسئله

اجرای برنامه های نو استعماری در كشورهای جهان سوم تحت عنوان برنامه های توسعه پیشرفت در راستای شكست ساختار اجتماعی و اقتصادی سنتی اینگونه كشورها عمل كرده و به همراه خود پدیده شوم حاشیه نشینی را به ارمغان آورده است .

بررسی های انجام گرفته در سطح جهانی حاكی از آن است كه در صد زاغه نشینی و حاشین نشینی به جمعیت شهرهای مهم دنیا متغیر می باشد ؛ بطور متوسط حدود 33 درصد جمعیت شهرهای بزرگ به صورت حاشیه نشینی زندگی می كنند . در ایران نیز پس از ورود و استقرار سرمایه داری وابسته ابتدا قطبهای متمركز در تهران و چند شهر دیگر شكل گرفت . پس از آن روابط و مناسبات بهم خورد و قطبهای جاذبه و دافعه در شهرها نمودار شد . فعالیت های تجاری – اقتصادی و خدماتی در شهرهای بزرگ رونق گرفت و بدنبال آن مهاجرت بسوی قطبهای جاذب آغاز شد . پس از اشباع بخش اشتغال شهرها از یك سو و از سوی دیگر لبریز شدن شهرها از مهاجرین پدیده حاشیه نشینی به خصوص از دهه بیست بوجود آمد .

مطلب مفید دیگر:  فایل کامل مبانی نظری و پیشینه تحقیق مدیریت پایدار شهری با تاکید بر مشارکت شهروندان رشته جغرافیا

پس از بروز تغییرات عمده بخصوص از دهه 40 به بعد (بالاخص بعد از اصلاات ارضی) رشد حاشیه نشینی شدیدتر شد . پس از انقلاب اسلامی نیز بر اثر تحولات صورت گرفته در این دوران از جمله تبعات ناشی انقلاب ، پدیده جنگ تحمیلی ، و مسائل و مشكلات ناشی از تبعات آن و خشكسالی و … در كنار عوامل قبلی باعث تشدید معضل حاشیه نشین شد آنهم در كشورهایی نظیر ایران كه در یك مرحله خاص انتقالی قرار گرفته اند .

مراد از منطقه حاشین نشین شهرها مناطقی خواهد بود كه دارای ویژگیهای زیر باشد :

1-واحدهای مسكونی رو به ویرانی ؛ فرسوده با استفاده از مصالح نامرغوب و بناهای سست بنیاد .

2-تسلط فرهنگ فقر و انعكاس آن در رفتارهای اجتماعی مردم به صورت معضل اعتیاد ؛ بیكاری و مشكلات روانی و جسمی .

3-فقر اقتصادی مردم و عدم توانایی برآوردن نیازهای جسمی و روحی و مشكلات ناشی از آن به صورت های مختلف بزهكاری اجتماعی و رفتارهای نابهنجار .

4-ایجاد مرزهای پردوام در اطراف محله و جدائی گزینی مردم از سایر طبقات شهری و زندگی در محلات به صورت عشیره ای و قومی .

5-عدم توجه و بی اعتنایی سازمانهای مسئول به احتیاجات محله .

6-زندگی در حاشیه استانداردهای زندگی شهری و گوشه گیری مردم از همه جریانات شهری .

شهروند حاشین نشینی پدیده ای است كه در كنار سایر پدیده های تاثیر گذار در شهرها بر مشكلات شهری افزوده است و این معضل سیمای شهری را زشت نمود ، و باعث تشدید دوگانگی در جامعه شهری و افزایش فاصله طبقاتی شده و منبع اصلی بسیاری از بزهكاری ها و جرمهای آشكار و نهان می باشد .

افراد حاشیه نشین از ساخت قدرت سیاست عمومی جامعه جدا افتاده و بعنوان گروه پست اجتماعی كه از نظر اجتماعی دارای موقعیت ضعیف بوده و محسوب می شوند . این افراد بعنوان مزاحمینی كه حق بهره گیری از بازار كسب و كار را ندارد ، زندگی انگل واردارند. نحوه رفتار مسئولان شهری و دیگر شهروندان با آنها طبیعی نبوده و متقابلاً رفتار آنها نیز مانند رفتار طبیعی ساكنان دیگر شهر نمی باشد .

وضعیت اقتصادی حاشیه نشینان ؛ شدت و ضعف سیستم نظارت و كنترل مدیریت شهر بر ساخت و سازها و حریم شهر ؛ بورس بازان ؛ دلالان و واسطه گران سودجوی زمین ؛ عوامل تفكیك و فروش زمینها و سندسازان و زمین خواران از عوامل موثر در انتخاب مكان زیست حاشیه نشینان می باشد .

مساكن حاشیه نشینان :

مساكن حاشیه نشینان در شهرها و مناطق مختلف به صورت كپر ؛ كوره های متروك (قمیر) و دیواره های با مصالح ساختمانی نامرغوب و جمع آوری شده از مراكز تخلیه نخاله ساختمانی و اتاقهای نمور و تاریك و با مصالح سست و فاقد دوام لازم در مقابل عوامل جوی و محیطی می باشد .


توجه: متن بالا فقط قسمت کوچکی از محتوای فایل بوده و پس از دانلود، فایل کامل آنرا دریافت می کنید.

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *