فایل کامل پاورپوینت آشنایی با اصول و فرآیند وجین رشته پاورپوینت

قبل از اینکه به صفحه دانلود بروید پیشنهاد می کنیم توضیحات پاورپوینت آشنایی با اصول و فرآیند وجین را مطالعه نمایید.

دانلود پاورپوینت آشنایی با اصول و فرآیند وجین بررسی آشنایی با اصول و فرآیند وجین پاورپوینت جامع و کامل آشنایی با اصول و فرآیند وجین کاملترین پاورپوینت آشنایی با اصول و فرآیند وجین پکیج پاورپوینت آشنایی با اصول و فرآیند وجین مقاله آشنایی با اصول و فرآیند وجین تحقیق آشنایی با اصول و فرآیند وجین

فرمت فایل: ppt

تعداد صفحات: 35

حجم فایل: 2.556 مگا بایت

قسمتی از محتوای فایل:

نوع فایل: پاورپوینت (قابل ویرایش)

قسمتی از متن پاورپوینت :

تعداد اسلاید : 35 صفحه

Weeding آشنایی با اصول و فرآیند وجین عناوین
1. تعریف
2. اهمیت وجین
3. شاخص های وجین منابع
4. منابع مستثنی از وجین
5. ابزارهای وجین
6. شیوه كار وجین منابع
7. اهداف وجین
8. سرنوشت منابع وجین
9. پس از وجین
Weeding
Section Contents • Overview • The Importance of a Weeding Policy • Why Weeding Is Necessary • Planning Your Approach • Now What? • Self-Assessment What Is Weeding?
Weeding is the periodic and continual evaluation of your library’s resources with the goal of removing obsolete damaged and rarely used books. Weeding ensures that your library’s materials are useful attractive and accessible to your patrons. Every library’s print collection is limited by the space available and collections must change over time to reflect changes in the community and in the library’s goals.
وجین در علم كتابداری بیشتر با محتوای تصفیه و پالایش مجموعه كتابخانه از مواد اطلاعاتی بی استفاده و یا از رده خارج و یا موادی كه به ندرت از آنها استفاده می شود تعبیر شده است. برای آنكه كتابخانه تبدیل به انبار مرده از كتاب و سایر منابع اطلاعاتی بلا استفاده نگردد، عمل وجین منابع امری ضروری به نظر می رسد.

در واقع وجین خود نوعی انتخاب است با این تفاوت كه بعد از تهیه مجموعــه اتفاق می افتد.
لذا این امر به ارزشیابی مجموعه منتج می شود. می توان گفت كه در فرآیند سفارش منابع اطلاعاتی ، عمل انتخاب از میان انتشارات موجود در بازار صورت می پذیرد ولی در مرحله وجین عمل انتخاب از بین مجموعه كتابخانه انجام می شود.
این مسئله حاكی از آن است كه سفارش منابع و وجین آن دو فرآیند كاملاّ مرتبط و وابسته به هم بوده و می بایست سیاستهای واحدی درخصوص هردو فرآیند اعمال شود. تعریف وجین : وجین فرایندی است كه از طریق آن منابع مازاد، فرسوده و یا بی استفاده از مجموعه خارج می گردد.

اهمیت وجین کردن : عمده ترین دلایلی كه وجین كردن را برای كتابخانه ها ضروری می سازد، نیاز به كنترل و رشد مجموعه و روزآمد كردن آنها، محدود بودن فضای كتابخانه ها، نیاز جامعه به اطلاعات جدید و به روز، خط مشی و سیاست های مجموعه سازی كتابخانه ها و … از جمله عللی است كه كتابداران را بر آن می دارد تا در صدد یافتن راه حل های مناسب جهت امر وجین كردن در كتابخانه ها برآیند.

اهداف وجین
1. ایجاد فضای مناسب برای منابع اطلاعاتی
2. تسهیل و تسریع در دسترسی به منابع اطلاعاتی مورد نیاز
3. بدست آوردن بازخورد نقاط ضعف و قوت در كتابخانه از امر وجین
شیوه كار وجین منابع:
قبل از شروع عملیات وجین ابتدا عمل رف خوانی كتابخانه مربوطه انجام می شود و تمامی منابع مجموعه از لحاظ منابع مفقودی، امانت و موجودی كنترل و بازبینی می شود. این كار توسط كتابداران كتابخانه مربوطه صورت می گیرد. جهت این امر كتابخانه ها به تشخیص سرپرست كتابخانه می توانند وظایف سرویس دهی و خدمات امانت خود را در مقطع زمانی مناسب تعطیل نمایند تا با دقت بیشتری مراحل فوق را انجام دهند.
ابزار های وجین:
نظرات و تجربیات كتابداران با سابقه
گروه های كارشناسی وجین منابع
مراجعه كنندگان و منابع نقد و بررسی.
موانع وجین
عکس العمل منفی از سوی استفاده کنندگان و مدیران
مقاومت کارکنان
هزینه بر بودن
زمان بر بودن
داشتن عقیده “هر چیزی بهتر از هیچ چیز”
مخالفت و بی میلی خود کتابدار از امر وجین
……
Why It’s So Hard
By nature librarians love books and there is often an unwritten rule that books are sacred. It’s hard to convince anyone that the discarding of a book is necessary. It’s also difficult to find the time energy and resources to go through the shelves book by book to decide what to keep and what to weed. Remember good weeding makes a library more useful and user-friendly. It is a natural part of a healthy library.
:منابعی که باید وجین شوند معمولا عبارتند از
۱- نسخه تكراری .
۲- منابعی که وضع ظاهری آنها مطلوب نیست ونسخه جدید را می توان جایگزین آنها کرد.


توجه: متن بالا فقط قسمت کوچکی از محتوای فایل پاورپوینت بوده و بدون ظاهر گرافیکی می باشد و پس از دانلود، فایل کامل آنرا با تمامی اسلایدهای آن دریافت می کنید.


توجه: متن بالا فقط قسمت کوچکی از محتوای فایل بوده و پس از دانلود، فایل کامل آنرا دریافت می کنید.

جعبه دانلود

برای خرید و دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *